A 3 órás műhelyt Serfőző Anikó pszichológus, perinatális szaktanácsadó, Metamorphoses meseterapeuta tartja
♦
Dátum: 2025. 04. 04. péntek
Időpont: 17:00 - 20:00
Helyszín: Budai Perinatális Központ
♦
Részvételi díj: 18 000 Ft
Részvételi díj 2025-re tagságot fizetett MPPPOT tagoknak: 15 500 Ft
Részvételi díj Magyar Dúlakör Egyesület tagoknak: 16 200 Ft
♦

A női tudás bölcsei maguk a nők. A termékenység, a teremtés női gesztusai ősi idők óta univerzális értéknek tekintett. A perinatális sebek gyógyítása, a női gyógyulás támogatása olyan tudást feltételez, aminek társadalmi megítélése az idők során erősen hullámzott. Az évezredeket lefedő kulturális szövet, mint transzgenerációs tér, magában hordja a földanya kultuszuk pozitív nőképét, de mi a felmenők már tudunk a középkor boszorkánypereiről is, ahol a tudás birtokosai a máglyán végezték. Hogy jelenhet meg 2025-ben a perinatális munkában mindez? Ennek járunk utána, megidézve a mesék adományozó boszorkányát és “kollegáit”.
♦
Miért hasznos perinatális szakemberként részt venni a műhelyen?
A perinatális munka során gyakran találkozunk olyan történetekkel, amik a női szenvedésről mesélnek. A nők gyakran iszonyú terhet cipelve nem az erejükkel, hanem a bűntudattal és a szégyennel azonosulnak. A műhely kulturális és történeli távlatba helyezve mutat fel egy értelmezési keretet, ami a társadalmi kontextus és a szocializáció szerepét hangsúlyozza. Ez segíthet az egyéni tehermentesítésben, a sorsközösség felismerése pedig a kapcsolódáson keresztül erőforrássá válhat. A nőkkel való segítő munkában fontos lehet látni a patriarchális értékek elvárás teremtő erejét a nők felé. Hasonlóan támpontokat keresünk ahhoz is, hogy reflektálhassunk a modern bábai-holisztikus szemlélet társadalmi peremhelyzetére.
♦

Serfőző Anikó
Pszichológusi munkám második fiam születése után perinatális kanyart vett, az ELTE perinatális szaktanácsadó posztgraduális képzés elvégzése óta magánrendelésemen az anyává válás és a szülés/születés útján nyújtok kísérést a hozzám fordulóknak. A népmesék képei a közös munkában kapcsolódást kínálnak a régen élt közösségek felhalmozott tudásával és egymással a jelenben. Perinatális területen dolgozó pszichológusként munkám során állandó iránytűként használom a népmeséket. Amellett, hogy nehéz helyzetekből kiutat mutatnak, az önmagunkhoz és a világhoz való kapcsolódás irányait is képesek jelezni.
A mesékkel való kísérő munka fortélyait Boldizsár Ildikótól tanultam. Magánrendelésem mellett együttműködöm a Budai Perinatális Központtal.
Perinatális szaktanácsadó záródolgozatomat: A bábaság megjelenése a népmesékben címmel írtam.
♦