Időpontok & jelentkezés: A D1 modul összesen 6 alkalommal kerül a Családbarát Szülészet Pályázati Program keretein belül megtartásra:
2020. szeptember 10. Budapest - A képzés a tervezett időpontban sikeresen megvalósult.
2021. szeptember 23. Budapest - A képzés a tervezett időpontban sikeresen megvalósult.
2021. október 7. Budapest - A képzés a tervezett időpontban sikeresen megvalósult.
2022. április 28. Budapest - ESEMÉNY WEBSHOP
2022. május 12. Budapest - ESEMÉNY WEBSHOP
2022. május 19. Budapest - ESEMÉNY WEBSHOP
A modul felelős vezetői:
dr. Dékány Ágnes • szülész-nőgyógyász orvos • Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
dr. Domokos Tamás • szülész-nőgyógyász orvos • Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
A képzés főbb tartalmi, tematikai egységei
- Mi is a családbarát császármetszés?
- A császármetszés nyereség, vagy veszteség, megoldás, vagy trauma?
- A szülés élmény - tud-e élmény lenni egy császármetszéssel történő szülés?
- Technikai kivitelezés, kommunikációs buktatók - ki a főnök egy szülés során?
- Kiket kell bevonni a siker érdekében (aneszteziológus, gyermekorvos, műtősnő)?
- Extra helyzetek / kérések és kezelésük
- A résztvevők elvetett magokként segíthetik a beavatkozás országos, majd távolabbi elterjesztését
Tanulási eredmények, kompetenciák
tudás:
- A hagyományos császármetszésben rejlő, jelenleg teljes spektrumában még az orvosi szakma által sem ismert, katasztrofális „lehetőségek”. Az ezen átesett gyermekek, nők, hozzátartozók életében fellelhető élethosszig tartó reproduktív és általános egészségkárosító hatás azonosítása: társadalmi méretekben családonkénti születésszám redukció, későbbi szülések, műtétek emelkedett kockázata, lelki egészségkárosodásból fakadó családfelbomlások stb.
- Felismerni, hogy a megfelelően kivitelezett császárszülés a hüvelyi szüléstől a lehető legkisebb mértékben tér el, ily módon támogathatja a babák, anyák, apák és a tágabb család testi-lelki egészségét.
attitűd:
- Felismerni, hogy a szokásos hozzáállás körültekintő megváltozása milyen jó hatással jár minden szereplő életében, munkájában.
- Ezen megközelítésnek kedvező hatása lehet a további gyermekvállalások számára és ezen keresztül a népesedésre, a népesség általános egészségi állapotára.
- A csapatmunka szükségességének hangsúlyozása, szülész, aneszteziológus, gyermekorvos, műtősnő, műtősfiú, szülésznő, családtag szerepe.
képesség, készség:
- A képzés alkalmat ad a beavatkozásban résztvevő szereplőknek a saját területükön a maximális kompetencia elérésére.
Tervezett tanulási tevékenységek, tanítási módszerek: előadás, esetelemzés, videó- és képanyag, helyzetgyakorlat, kiscsoportos munka, eszközök forrásainak megismerése, elemzendő eredmények vizsgálata stb.
Követelmények: jelenlét a képzés teljes ideje alatt, aktív részvétel, szakmai élmények megosztása, terjesztési lehetőségek közös megvitatása, megosztása, tökéletesítési javaslatok, felvetések, ellenvélemények
Az értékelés módja: megfelelt / nem felet meg
Tankönyv: Varga, K. Andrek, A., Molnár, J. (2019): A szülés és születés minősége a perinatális tudományok megközelítésében. Medicina, Budapest